ÜRÜN

ADET

FİYAT

TOPLAM FİYAT

Siparişi Tamamla

ÜRÜN

FİYAT

Pırlanta seçerken göz önünde bulundurulması gereken 4 ana özellik vardır. Pırlantanın kesimi, karat ağırlığı, renk ve berraklık gibi değerleri pırlantanın 4C’sini oluşturur. Sertifika, pırlantanın bu 4C özelliklerinin tümünü belirten pırlantayı tanımlayan ve artık onun bir parçası haline gelmiş sayılan 5. özelliğidir.

Pırlanta satın almak, sonsuzluğun bir parçasına yatırım yapmak anlamına gelir. Pırlantanız nesilden nesle aktarılacak ve ona yalnızca maddi değeri için değil manevi anlamı için de değer verilecektir. Zamanın başlangıcından beri var olan, doğanın mucizesi olan pırlantayı satın almak özel bir alışveriştir. Bu nedenle, pırlantaları tanımamızda ve yaptığınız seçimin size tam anlamıyla güven verebilmesi için size yol gösterecek ipuçlarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Pırlantanın değerini belirleyen 5C özelliğini keşfedin:

  • Kesim ( Cut )
  • Karat ( Carat )
  • Berraklık ( Clarity )
  • Renk ( Color )
  • Sertifika ( Certificate )

Uzmanlara göre pırlanta seçerken kişilerin 5C özelliğini göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Bunlar kesim (cut), karat ağırlığı (carat weight), berraklık (clarity), renk (color) ve sertifikadır (certificate). Bir pırlantanın değeri ne denli nadir bulunduğuna, fiyatı da bu beş özelliğe bağlı.
Çıplak gözle bakıldığında aynı gibi görünse de hiçbir pırlanta birbirinin aynı değil. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın fiyatının neden farklı olduğu 5C özelliğine ve bunların bileşimine bağlıdır.

Çıplak gözle bakıldığında aynı gibi görünse de hiçbir pırlanta birbirinin aynı değil. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın fiyatının neden farklı olduğu 5C özelliğine ve bunların bileşimine bağlıdır.

PIRLANTANIZI TANIYIN

KESİM (CUT):

Bir elmasın özelliklerinden birçoğunu doğa belirler, ancak taşın gerçek pırıltısını, ateşini ve nihai güzelliğini ortaya çıkartmak deneyimli bir kesim ustasının becerisine bağlıdır. Boyutu ve şekli ne olursa olsun, iyi kesimli bir pırlanta ışığı kendi içinden geçirerek yansıtır. Kesimin hassasiyeti ve inceliği, pırlantanın ışığı yansıtma ve kırma oranlarını belirler. Bir elmas çok derin ya da çok yassı bir şekilde kesilirse, o zaman yanlardan veya dipten ışık kaybedilir. Bu yüzden pırlantanın parlaklığı ve değeri azalır. Kesim ne denli iyiyse, pırlantanın parlaklığı, ışıltısı ve kıvılcımı o denli artar.

Pırlanta kesimi, taşın simetrisi ve boyutlarıyla ilgili bir özelliktir. Bir pırlantanın kesimi görsel boyutunu da etkileyebilir. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlanta, kesimlerinin derinliği ya da şekline bağlı olarak değişik boyutlardaymış gibi görünebilir. Ayrıca, renk ve berraklık olarak çok iyi olan bir pırlanta, hatalı bir kesimden dolayı mat görünebilir.

Doğru oranlarda kesilmiş pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyinden yansır ve dağılarak “taç” denilen üst kısmından yayılır. Kesim çok derinse, ışığın bir kısmı pırlantanın “külah” olarak adlandırılan alt kısmından kaçar. Kesimin yeterince derin olmaması da ışığın külahtan kaçmasına yol açar ve pırlantanın yeterince parlamamasına neden olur. İyi kesilmiş bir pırlanta, parlaklığını en iyi yansıtan doğru açılardaki yüzeylerden (faset) oluşur.

Bununla birlikte pırlantanın şekli ve kesim tekniği birbirinden farklı konulardır. Pırlantanın şekli zevke göre değişiklik gösterir.

YUVARLAK:

Yuvarlak kesim pırlantalar, günümüzde en çok kullanılan ve en çok talep edilen pırlanta kesim şeklidir. Pırlanta kesim ustaları 100 yıldır yuvarlak bir pırlantada ateş ve parlaklığı en iyi şekilde yansıtmak için ışığın davranışlarını ve ileri matematiğin teorilerini kullanmaktadırlar. Buna en uygun olan kesim yuvarlak kesimdir.

PRENSES:

Prenses kesim, yuvarlak kesimden sonra en popüler olan kesimdir. Farklı kesim şekli ve ışığı çok iyi yansıtma becerisi sayesinde özellikle tek taş yüzüklerde talep edilmektedir. Prenses kesim geleneksel bir kare formatında olmakla birlikte, bazı kesimlerde kenarlardan biri diğerine % 5-10 daha uzun olabilir.

ZÜMRÜT:

Zümrüt kesim çok eski yıllardan beri elmaslarda kullanılan bir kesim şeklidir. Basamaklı bir yapıya sahip olan bu kesimde, taşın tabla kısmı açık ve geniştir. Taşın içerisindeki tüm izler ve lekeler diğer kesimlere göre daha çok görünür. Bu nedenle özellikle Zümrüt kesimde berraklık çok önemlidir. Zümrüt Kesim taşlar genelde yanında yuvarlak kesim taşlarla kullanılır. Zümrüt kesimdeki en ideal oran uzun olan kenarın kısa kenardan % 30-40 uzun olmasıdır.

MARKİZ:

Markiz kesim, karat ağırlığını azami dereceye çıkarabilir, bu şekilde daha düşük karatlı bir pırlanta daha büyük görünür. Markiz kesim ayrıca parmakları ince ve uzun gösterir. İdeal kesim markiz pırlanta da en boy oranı 1,75 ve 2,25 arasındadır.

OVAL:

Oval kesim yuvarlak kesime benzer bir parlaklığa sahiptir. Oval kesim pırlantalar özellikle tektaş yüzük kullanımında popülerdir ve parmakları daha zarif gösterir. İdeal oval kesim pırlanta da en boy oranı 1,33 ve 1,66 arasındadır.

DAMLA:

Damla kesim pırlanta, tek bir noktadan başlar ve yuvarlak bir şekilde son bulur. Özellikle kolye ve küpelerde kullanılan bu kesim için ideal en boy oranı 1,33 ve 1,66 arasındadır.

KALP:

Kalp aşkın en bilinen sembolüdür. Diğer özellikleri dışında duygusal anlamı ile de göz alıcı olan Kalp kesim pırlantaların J color ve üstü olması tercih edilir. İdeal kalp kesim pırlanta da en boy oranı 0,99 ve 1,10 arasındadır.

Ünlü pırlanta eksperi Saul Spero 25 yılını pırlanta alan insanlarla yaptığı araştırmalar sonucu hangi karakterdeki bir kadının hangi şekilde ki pırlantayı tercih ettiğini şöyle açıklıyor.

Şekil Karakter ;

Yuvarlak: Ailesine bağlı, güvenilir, sakin
Dört Köşe (Zümrüt): Disiplinli , muhafazakar, dürüst.
Oval: Yaratıcı, düzenli, fırsatları değerlendiren.
Damla: Nazik, saygılı, uyumlu
Markiz: Dışadönük, agresif, yaratıcı, iş kadını.
Kalp: Duygusal, feminen, hassas.

KARAT (CARAT):

Pırlantanın ağırlığı karat ile ölçülür. "Karat" sözcüğü, eski mücevher tüccarlarının pırlantalarını tartmak için kullandıkları "carob" adı verilen keçi boynuzu tohumundan gelmektedir. Bu tohumların ağırlığı, şaşılacak derecede birbirine benzerlik gösterir. Eskiden 1 karatlık pırlanta 1 keçi boynuzu tohumunun ağırlığına eşitti. Günümüzde ise karat 0.2 gramlık (200 mg) standart bir metrik ölçüdür. Her karat 100 eşit puana bölünür. Bir karat, bir gramın 5’te biri kadarına denk gelir ve 100 puana bölünür. Örneğin bir çeyrek karat 25 puandır ve 0,25 ct şeklinde yazılır. Türkçede bu puanlara “santim” denmektedir. İki farklı pırlantanın eşit karat ağırlığına sahip olması, aynı fiyatta olmasını gerektirmez.

Ayrıca, bir taşın ağırlığı ve büyüklüğü aynı anlama gelmemektedir. Aynı karattaki iki pırlanta, renk, kesim ve berraklığa göre farklı fiyatlandırılır. Karatı düşük bir pırlanta diğer özellikleri üstün gelirse karatı daha yüksek bir pırlantadan daha değerlidir.

Aşağıda pırlantaların büyüklükleri ve karat numaraları gösterilmiştir.

BERRAKLIK (CLARITY):

FL (Flawless), IF (Internally Flawless) : İç kısımları ve yüzeyi lekesizdir. IF, sadece üzerindeki küçük dış yüzey lekeleri olabilir.
Bu pırlantalar çok nadir ve çok güzeldir. Bu yüzden en pahalıdır.

VVS1, VVS2 (Very, Very Slightly Included) : Çok hafif izleri olan pırlanta, 10 kat büyütecin altında bile görülmesi çok zor olan lekelerdir. Mükemmel kaliteli pırlantalardır.

VS1, VS2 (Very, Slightly Included) : Mükemmel kaliteli pırlantalardır.VVS1 ve VVS2 pırlantalardan fiyat olarak daha düşüktür.

SI1, SI2 (Slightly Included ) : 10 kat büyütecin altında görülebilen, çıplak gözle görülmesi zor olan lekelerdir. En çok satılan pırlanta berraklık düzeyidir.

I1, I2, I3 (Included) : Çıplak gözle görülebilen lekelerdir. Bu taşlar gözle görülür derecede parlaklığını yitirmiştir.

RENK (COLOR):

Pırlantaların değerinin en önemli göstergelerinden biri rengidir. Çoğu renksiz gibi görünür fakat aralarında belli belirsiz ton farkları vardır. Renksiz pırlanta yok denecek kadar azdır fakat kaliteli bir pırlanta, eğer özelliği renkli bir taş olması değilse renksiz ve şeffaf görünümlü olmalıdır. Renksiz, temiz pırlantalar bu nedenle en pahalı olanlarıdır. Test etmek için pırlantayı beyaz bir zemin üzerine koyarak yeterli ışıkta yandan bakabilirsiniz.

Ayrıca çok belirgin renge sahip pırlanta da az bulunur. Diğer yandan "Fancy" (Fantezi) adı verilen kırmızı, pembe, mavi ve sarı gibi belirgin renklerde nadide pırlantalar bulunmaktadır.

Pırlanta renkleri beyazın çeşitli tonlarında oluşur. Pırlantalar, renksize ne kadar yakın olduklarına bakılarak sınıflandırılır. Pırlanta renk skalası, GIA (The Gemological Institute of America) kriterlerine göre “D”den başlayıp (en kalitelisi) “Z”ye kadar gidebilir (sarı, kahverengi). “H” derecesini geçmemesi tavsiye edilir. En nadir bulunan ve en beyaz olanlar “D”, “E”, “F” ve “G”dir. Alacağınız pırlantanın rengini anlamak için colorimetre'den bir çıktısını isteyin. Diğer pırlantalarla karşılaştırın ve sertifikasının doğru olduğundan emin olun.

Renk Sınıflandırması;

D: Tamamen renksiz. En nadir renk sınıfıdır.

E: Renksiz. Sadece uzman cevher bilimciler, E sınıfı taşlardaki hafif rengi saptayabilir, ancak bu renk belli belirsizdir.

F: Renksiz. 'F' renksiz sınıflar arasında en alt sınıftır.

G-H: Çok hafif renkli. Daha iyi renk sınıflarıyla kıyaslandığında çok hafif bir renk saptanabilir, ama çok daha değerlidir.

I-J: Hafif renkli beyaz. Renk bir parça saptanabilir.

K-M: Sarı renk görülür.

N-Z: Sarı, kahverengi ve gri renkler görülür. Genellikle "şampanya Pırlantaları" diye adlandırılır.

SERTİFİKA (CERTIFICATE):

Pırlantanızın Sertifikası onun karnesi, kimliğidir; yukarıdaki tüm kategorilerin dökümünün olduğu, pırlantanızın sertifikası büyük önem taşır. Burada pırlantanızın hangi uluslar arası kuruluş tarafından onay gördüğü, renk ve berraklık derecesine dair bilgiler bulunur.

Dünyaca itibar ve ün sahibi olan pırlanta sertifikaları:

HRD (Hoge Raad voor Diamant) - Pırlanta Üst Kurulu
IGI - Uluslararası Gemoloji Enstitüsü
GIA - Amerika Gemoloji Enstitüsü
AGSL - Amerikan Mücevher Sosyetesi Laboratuvarları
IDL - Uluslararası Pırlanta Laboratuarı
EGL - Avrupa Gemoloji Laboratuarı

PIRLANTA TABLOSU:

Pırlantanın Karat ve Milimetre Ölçüleri

Değişik kesimlerdeki pırlanta karatlarının, milimetre olarak hangi değerlere geldiğini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Atelye79 Pırlanta Tablosu