ÜRÜN

ADET

FİYAT

TOPLAM FİYAT

Siparişi Tamamla

ÜRÜN

FİYAT

Dünyanın en pahalı mücevherleri, ünlüler ve eşsiz mücevherleri, özel günlerde hangi mücevheri kullanmalıyız,
hangi taş neyi ifade eder? Mücevherler hakkında bilinmeyenler ve daha fazlası için bizi takip edin.

ELIZABETH TAYLOR'IN MÜCEVHER TUTKUSU

Hollywood’un efsane ismi Elizabeth Taylor ‘’En yakın arkadaşlarım’’ dediği mücevherleri ile tanınırdı. Kafasında pırlanta bir taçla yüzer, ödül olarak yakut bir set kazanırdı. Sekiz kocası, sayısız sevgilisi oldu ancak sonsuz aşkı takılarında bulmuştu. 79 yaşında hayata veda eden menekşe gözlü yıldız Elizabeth Taylor’ın tutkunu olduğu mücevherleri New York’ta düzenlenen bir müzayede ile rekor fiyata satıldı.

New York'taki Christie's müzayede evinde yapılan açık arttırmada Taylor'ın, aralarında Cartier, Van Cleef&Arpels ve Chopard gibi ünlü tasarımcıların takılarının da bulunduğu mücevherleri 115 milyon dolara (yaklaşık 220 milyon TL) satıldı ve yeni bir dünya rekoruna imza attı.

Elizabeth Taylor koleksiyonu aynı zamanda 7 müzayede rekoru daha kırdı. İlk rekor LA PEREGRINA incisinin satış ile başladı ve 11.842.500 dolar ile dünyanın en yüksek değerde satılan inci unvanının sahibi oldu.

İkinci sırada çok önemli iki parça yarıştı. Birinci parça 1627-1628 tarihlerine ait Taj Mahal elmasıydı. Kalp şeklindeki elmasın altın zinciri Cartier tarafından tasarlandı. Elmasın üzerinde Babür İmparatoru Şah Cihangir’in eşinin adı Nur Cihan yazılıdır. Taylor’ın eşi Richard Burton bu tarihi mücevher parçasını Elizabeth Taylor’a doğum günü hediyesi olarak vermiştir. Taj Mahal elması 8.815.500 dolara satıldı.

İkinci sırayı paylaşan bir diğer mücevher Krupp elması olarak da bilinen 33.19 karat pırlanta yüzük, Taj Mahal elması ile aynı fiyata satıldı. Bu yüzük Elizabeth Taylor’ın en sevdiği yüzüklerden biriydi, onu 30 yıl boyunca her gün taktı.

Ayrıca Elizabeth Taylor’ın muhteşem zümrüt koleksiyonu müzayedede büyük ilgi gördü. Bvlgari tasarımı broş, gerdanlık ve bilezik seti dünyada eşi değeri olmayan Kolombiya Muzo zümrütlerden oluşuyor. 23.46 karat Bvlgari tasarımı zümrüt kolye seti 6.578.500 dolara satıldı.

Üçüncü eşi Mike Todd tarafından hediye edilen ve 1957 Oscar töreninde takılan elmaslı taç 4.226.500 dolara satıldı. Bvlgari zümrüt bilezik ise 4.002.500 dolar fiyatı ile dokuzuncu sırada yer aldı. Açık arttırmadan elde edilen tüm gelir Elizabeth Taylor Trust şirketine geçti ve bir kısmı Elizabeth Taylor’ın kurduğu AIDS Vakfı’na bağışlandı.

Güzelliği ile 20. yüzyıla adeta damgasını vuran ünlü aktris tam bir mücevher tutkunuydu. En büyük arzusu ölümünden sonra da mücevherlerinin kullanılmasıydı.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

Mücevherin 600 yıllık serüvenine baktığımızda, mücevhere yüzyıllar boyunca pek çok farklı anlam yüklendiğini görürüz. Her şeyden önce onu taşıyanın toplumsal durumunu sergilemenin bir aracıdır, aynı zamanda aşkı ve bağlılığı da simgeler.

Osmanlı geleneğinde özellikle de tüm sanat dallarının zirveye ulaştığı 16.yüzyılda gerek takılarda gerekse mücevherli eşyalarda başyapıtların üretildiği görülür. Bu dönemde kuyumculuk ve taş işleme, padişahlar tarafından sevilmiş ve desteklenmiş bir sanat dalı olarak dikkat çeker. Özellikle Kanuni Sultan Süleyman'ın saltanatının ilk döneminde, padişahın hem kendi görünümüyle, hem de çevresiyle ilgili benzersiz ihtişam arzusu, mücevhere büyük önem verilmesini ve mücevher eşyaların Osmanlı geleneğine yerleşmesini sağlamıştır.

Her şehzâde gibi, Kanuni Sultan Süleyman’ın da bir sanat sahibi olması arzu edildi. Devrin tanınmış kuyumcularından biri hoca tayin edildi ve kuyumculuk sanatını öğrendi. Çok becerikli ve mahir bir kuyumcu olan Kanuni için Venedik ve Avrupa'dan kendisine özel taşlar getirilirdi. Kanuni harem'deki zamanının büyük bir kısmını Kuyumculuğa ve Aşk şiirlerine adamıştır. Özellikle en büyük aşkı Hürrem Sultan için tasarladığı mücevherler saray hazinelerinin en gözde parçaları arasında yer alır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde ve daha sonraki yıllarda İstanbul, dünyanın önemli mücevher üretim merkezlerinden biri oldu.