ÜRÜN

ADET

FİYAT

TOPLAM FİYAT

Siparişi Tamamla

ÜRÜN

FİYAT

Elmas, yakut, zümrüt, pırlanta gibi kıymetli taşlar ve altın, gümüş gibi değeri yüksek madenler ile yapılan, yüzük, küpe, kolye gibi süs eşyalarına "mücevher" denir. Biz bu değerli taşları tasarımlarımızla birleştirerek sizler için benzersiz mücevherler yaratıyoruz.
DEĞERLİ METALLER

PLATİN ( Pt )

Sertlik derecesi 4-4,5 arasındadır. Çelik gri tonlarda ya da gümüş rengi tonlarındadır. Kimyasal simgesi “Pt” ‘dir. Sert bir metal olduğu için işlenmesi zordur. Mücevher sektöründe kullanılan platinin saflık oranı 950 / 1000'dir. Milattan önce 2000 yıllarında kullanılmaya başlandığı firavun mezarlarından çıkan buluntulardan anlaşılmıştır.1828-1844 yılları arasında Rusya'da madeni paralar platinden yapılmıştı. Özellikle Victoria tarzı mücevherlerin çoğunda platin kullanılmıştır. Fakat günümüzde platin mücevher tercih oranı yüzde 10 dolaylarındadır. Dünyada platin madenine sahip ülkeler; A.B.D., Kanada, Finlandiya, Portekiz, Rusya-Ural ve Sibirya bölgeleri, Fransa, Kolombiya, Endonezya, Etiyopya, Zimbabwe'dir.

ALTIN ( Au )

Sertlik derecesi 2-3 arasındadır. Sarı, çok açık sarı renk tonlarındadır. Kimyasal simgesi “Au”'dur. Dünyadaki en uzun kültüre sahip değerli metalidir. Tarihi milattan önce 4000 yıllarına dayanan altın, özellikle Sümer, Mısır, Yunan, Roma uygarlıklarında yaygındı. Milattan önce 14-13. yüzyıllarda Mısır en büyük altın ticareti yapan uygarlıktı. Bugün dünyadaki günlük altın çıkarılma oranı 700 tondur. En iyi iletken özelliğine sahip olduğu için altın sadece mücevher sektöründe değil, elektronik, makine mühendisliği ve uydu teknolojilerinde de kullanılır. Dünyada altın madenlerine sahip ülkelerden bazıları Güney Afrika, A.B.D., Mısır, Hindistan, Avustralya, Rusya, Almanya, Özbekistan'dır.

PALADYUM ( Pd )

Paladyum platin ve nikel madenlerinde bulunan yumuşak, işlenmesi kolay bir madendir. NYMEX JAPON borsasının güncel olan bir araştırmasına göre dünyadaki madenlerden çıkarılan paladyumun % 2 ‘si çeşitli ülkelerden, % 67'si Rusya'dan, %23'ü Güney Afrika'dan, % 8‘i Kuzey Amerika'dandır.Yıllık paladyum tüketiminin % 63'ü otomotiv, %21'i elektronik, % 12'si dişçilik ve cerrahide,% 4'ü mücevher sektörlerinde kullanılmaktadır. Yılda toplam 230 ton paladyum tüketimi olmaktadır.Ons fiyatında altından daha fazla ve yüklü oranlarda iniş çıkış yapmıştır. 2003 Şubat ayı sonuçlarına göre 1 Ons ( 28,34 gr. ) Paladyum ortalama 244.- Amerikan Doları'ndan işlem görmüştür.Son yıllarda paladyumdaki fiyat artışı ilgiyle izlenmektedir. Öyle ki 1997 yılında 1 Ons paladyumun fiyatı bir gün içerisinde 1044.- Amerikan Doları'na çıkmıştır.

GÜMÜŞ ( Ag )

Sertlik derecesi 2,5-3 arasındadır. Zamanla matlaşan, siyahlaşan, gümüş ince kısımlarında mavimsi bir tonda parlar. Kimyasal simgesi “Ag”'dir. Tarihi milattan önce 4000 yıllarına dayanır. Altın gibi gümüş de uygarlıklarda önemli bir yere sahiptir. İlk gümüş madenlerinin bulunduğu yer bugünkü İspanya'dır. Gümüş çıkarılan ülkeler A.B.D., Kanada, Peru, Şili, Avustralya, Rusya, Almanya, Norveç'tir.

BAKIR ( Cu )

Bakır ilk kez günümüzden 9000 yıl önce yani milattan önce 7000 yıllarında Anadolu'da işlenmeye başlamıştır. Anadolu'dan sonra Mısır, Mezopotamya, Hindistan, İspanya ve Çin bakırı erken tanıyan ülkeler arasında gelir. Türkiye'de bakır Artvin yöresinde çıkarılmaktadır.

NİKEL ( Ni )

Kırıldığında lifsi bir görünüm sergileyen, demirle benzer özellikler gösteren geçiş metalleri grubundan parlak beyaz metaldir. Tepkimeye girdiği metallere bağlı olarak kuyum sektöründe kullanıldığı diğer metallerle beraber alerji riski vardır.

KARIŞIM

Örnek olarak 24 ayar altın ile çalışılabilecek modeller farklı tarzlara ve şekillere dağılır. Bu detaylar dahilinde dünyada farklı ayarlarda altın ya da daha farklı değerli metaller kullanılır.

Dünyada mücevher piyasasının genelinde altının sertliğini ve dayanıklılığını arttırmak için bakır karıştırılır. % 100 saf altın 24 ayar olarak kabul edilir. 18 ayar altın %75 altın içeren karışım anlamına gelmektedir. 18 ayar altın alaşımları katılan gümüş ve bakır miktarlarına göre değişik renkler alır. %25 gümüş yeşil altını, %12,5 gümüş ve %12,5 bakır sarı altını, %0,6 gümüş ve %19 bakır pembe altını, %25 bakır kırmızı altını oluşturur. 14 ayar altın ise 14/24 yani %60 altın ihtiva eder. Beyaz altın alaşımı da, Çinko, Nikel ve Paladyum karışımıdır. Ayar, altının saflık derecesidir.1 gr 24 ayar altın, kimyasal olarak 999,99 milyem şeklinde ifade edilir ve kısaca yüzde 99,99 yada yüzde yüz yani saf altın olarak bilinir. Dolayısı ile 18 ayar altındaki saflık oranı yüzde 75 yada 750 milyem, 14 ayarın saflık oranı ise yüzde 58,5 yada 585 milyemdir. Sonuçta saf altının dışında kalan bu ayarlarda harici metaller kullanılır.

Kullanılan metaller ortaya çıkarılacak ayarın sertlik derecesine etkide bulunduğu gibi rengi ile de oynama imkanı tanır. Örneğin beyaz altın için kullanılan madenler nikel benzeri basit madenler olduğu gibi paladyum ve gümüş gibi ek karışım madenleri de olabilir. Bu karışım madenlerinin değeri arttığı sürece ortaya çıkarılan ilgili ayardaki altının kalitesi de yüksek olur. Dünyadaki altın sektöründe kullanılan karışım metalleri, üretim kalitesi anlayışı ile doğru orantılı olarak bakır, paladyum, gümüş gibi madenlerle ayarlanır.

Buna bağlı olarak Türkiye'deki altın sektöründe 24, 22, 18 ve 14 ayar altın çalışmaları mevcuttur. Burada bilinmesi gereken en önemli unsur, hangi ayarda altın kullanılarak hangi tarzda model çalışılacağı dolayısı ile altının 24 ayardan hangi ayara indirgeneceğidir.

Ortaya çıkarılacak eserin tarzı, altının karışımı ayarlandıktan sonra verilecek olan ana formunun tutturulmasına bağlıdır. Eğer geniş bantlı bir yüzük yapılacak ise erimiş altını kanallı kaba, geniş gerdanlı bir kolye çalışılacak ise de altını plaka formuna getiren kaba boşaltmak gerekir. Sonuç olarak ana form tel, lif ve banda dönüştürülmeye müsait kanallı kaplarda yada üzerinde çalışılmaya olanak veren ve altını plaka formuna getiren kaplarda oluşturulur.

DEĞERLİ TAŞLAR

Ocak – Garnet

Dairesel veya oval bir taştır. İki türü vardır. Erkek olan türü koyu kırmızı, dişi olan türü açık kırmızıdır. Taşı taşıyan kişiyi, bedensel zayıflığa ve acımasızlıklara karşı koruduğu düşünülür. Garnet taşı, Lal Taşı olarak da bilinir. Yastık altına konulduğunda kötü rüyaları engellediği düşünülür. Bedeni kuvvetlendiren, temizleyen ve canlandıran bir özelliği vardır. Kan damarları için yararlı bir taştır. Lal, hayal gücünü hareketlendirirken, sevgi ve şefkati sembolize etmektedir. Dostluk, sadakat ve samimiyetle bağdaştırılır. Sağlığı güçlendirdiği ve özellikle seyahatlerde taşıyıcısını koruduğu düşünülmüştür.

Şubat - Ametist

Mor veya mavi-mor renklidir. Zeka ile bağdaştırılır. Akla dinginlik ve sakinlik verir. Sarhoşluğa karşı direnç sağladığı düşünülmüştür. Bu taş, endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kanı temizlediğine ve enerji verdiğine inanılır. Aynı zamanda bilinç seviyelerini yükselttiğine ve yatıştırıcı etkisi olduğuna inanılır. Çocukları korkularından ve solunum yolu hastalıklarından koruduğuna inanıldığı için çocuk taşı da denir. İskeleti kuvvetlendirdiğine, tiroid bezlerini harekete geçirdiğine inanılır.

Mart - Aquamarine

Aquamarine, soluk mavi-yeşil renkli bir taştır. Gençlik ve canlılık getirdiği, iyimserlik ve umut sağladığı söylenir. Cesaret Taşı olarak da bilinir. Özellikle deniz yolculuklarında ve denizi seven insanlarca kullanılmıştır. Kanaatkarlığın ve yaratıcılığın simgesidir. Enerjiyi yükseltici etkisi olduğu söylenir. Sinirleri yatıştırıcı özelliği olduğuna, epilepsi ve nefrit hastalığına iyi geldiği söylenmiştir.

Nisan – Pırlanta

En sert ve kıymetli taştır. Rüyaların taşı adı verilmiştir. Beyin fonksiyonlarını ve temel tedavi edici özelliğe sahiptir. Bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok ettiğine, zihin, ruh, beden üçlüsünü birleştirip ve bütünleştirdiğine inanılır. Bolluk, saflık, masumluk ve sadakatı simgeler. Kudret ve dayanıklılığın sembolüdür. Aşkı kötü gözlerden koruduğu düşünülürmüş. Mücevher olarak tüm takılarda kullanılmaktadır. Son derece kıymetli bir taştır.

Mayıs - Zümrüt

Bağışıklık sistemi, sinir sistemi, kalp, ciğer ve böbreği kuvvetlendirdiği düşünülür. Beden, ruh, zihin için tonik vazifesi gördüğü ve kuvvetli bir duygusal dengeleyici olduğu düşünülür. Bolluk, sevgi, iyilik, sakinlik, denge ve sabrın simgesidir. Bereket ve neşe getirir. Geleceği okuyabilme gücü verir ve zihni keskinleştirir. Sevgililerin birbirlerine verebilecekleri en güzel hediye olarak görülür. Bazı İslam ülkelerinde koruyucu tılsım gücünün olduğunu ve bazı ayetler okunarak daha güçlendirildiğine rastlanmıştır. Eski zamanlarda sara ve göz hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır.

Haziran - İnci

Sadelik ve alçak gönüllülüğü simgeler. Böyle gözükmekle beraber, aslında çok kıymetli olmayı anlatır. Bu yüzden bilgeliğin ve alimliğin simgesi olarak da görülmüştür. Eski zamanlarda anne sütünü arttırdığı düşünülürmüş.

Temmuz – Yaku

Güzelliği ve sertliğiyle değerli taşlardan biridir. Hindistan'da Değerli Taşların Efendisi adını koymuşlardır. Hindistan ve Güneydoğu Asya Yakut’un anavatanıdır. Elmas’tan sonra en sert taştır. Kan dolaşımını canlandırıcı etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu gibi kişiyi sınırlamalarından kurtardığına, kendinden fazla diğer insanları düşünmesine yol açtığına inanılır. Ruhsal gelişme, cesaret, liderlik, mutluluk duygularını arttırdığı da düşünülür. Dostça olmayan kötü enerjilere karşı koruyucu olduğu düşünülürmüş. Beyin ve zihin hastalıklarının tedavisinde, Ortaçağ' da veba salgınından korunmak için kullanılmış.

Ağustos - Peridot

Dostluk getirir, kıskançlık ve hasedi uzaklaştırır. İlahi konularda derinleşmek için yardımcıdır. Depresyon ve gereksiz endişelerden korur. Kullanılan ilaçların etkisini arttırır ve kişinin konuşma gücü üzerinde olumlu etkileri vardır.

Eylül – Safir

Pahalı ve değerli taşlar arasındadır. Mavi rengi üzerine beyaz damarlıdır. Sezgi gücünü çoğalttığı düşünülür. Dolayısıyla yaratıcı ifadenin gelişmesinde büyük rol oynadığı ve karışıklığın ortadan kalkmasına neden olup kozmik farkındalığı arttırdığı düşünülür. Aklı sakinleştirir ve zihni temizler. Kişisel hırslardan uzaklaştırır, inancı kuvvetlendirir. Aldatılmalardan, sahtekarlıklardan, düşmanca davranışlardan, nazardan korur. Eski zamanlarda çıbanların tedavisinde kullanılmıştır.

Ekim - Opal

Halk arasında Gökkuşağı Taşı olarak bilinir. Güven duygusunu taze tuttuğunu ve düşmanlara karşı koruduğu düşünülür. Aynı zamanda negatif duyguları yok ettiğine ve duygusal dengeyi sağladığına inanılır. Görme duyularını güçlendirir ve sezgi arttırıcı bir etkisi vardır. Sadakat ve kendine güvenle bağdaştırılmıştır. Zihni keskinleştirir, hüznü uzaklaştırır, dinsel inançları kuvvetlendirir. Mücevheratta kullanılan Opal, insanın avuç içi ısısıyla renk değiştirme özelliğine sahip değerli taşlardandır.

Kasım - Sitrin

Sarıdan açık kahveye doğru giden bir renk geçişi vardır. Açık kalplilik sembolüdür. Geleceğe dönük umutlara ulaşmakla bağdaştırılır. Vücudu rahatlattığı, toksinlerden ve zararlı maddelerden temizlediği düşünülmüştür. Mide ve bağırsak sorunlarına iyi geldiği söylenir. Diğer adı Tüccar Taşıdır. Bazı inanan insanlar kasalarına koyarlar. Parasal güçlerini arttırdıklarına inanırlar. Bazı kişilerde onun uğursuz bir taş olduğuna inanırlar ve ne olursa olsun el sürmezler.

Aralık – Blue Topaz

Topaz Kullanıcısına sakinlik ve sabır getirir. Aşk ve sadakatin sembolüdür. Görüşleri güçlendirir, çabuk ve pratik çözümler üretmede yardımcıdır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Kanlı yaraları, safrayı iyileştirdiği, kolera tedavisinde kullanıldığı söylenir. Mavi topaz sanatsal özellik taşır ve kişinin sanatsal özelliğini ortaya çıkarır.